Rīgas koncertzāle

Jautājums par to, ka koncertzāle Rīgai ir akūta nepieciešamība, bijis dienas kārtībā gan pēdējos padomju varas gados, gan arī vēlāk atmodas laikā. Jau 20.gs. 80. gadu beigās Ministru padomē tika virzīts jautājums par jaunas koncertzāles būvniecību, 1988. gadā bija pat izsludināts koncertzāles projektu konkurss, taču projekta īstenošana apstājās finansējuma trūkuma dēļ. Ar jaunu iniciatīvu par mūsdienīgas koncertzāles būvniecību pilsētā 2003.gada nogalē nāca toreizējais Rīgas domes Kultūras komitejas vadītājs Dainis Īvāns, bet 2004.gadā, kad premjera Induļa Emša vadītais Ministru kabinets atzina jaunas koncertzāles būvniecību par vienu no valdības prioritātēm, pie projekta realizēšanas sāka strādāt Kultūras ministrija.

Lēmumu par koncertzāles būvniecības vietu 2004. gada 1. decembrī pieņēma laikmetīgās mākslas muzeja un akustiskās koncertzāles Projektu koordinācijas komisija, kuras sastāvā bija Rīgas domes un Kultūras ministrijas amatpersonas. Komisija atbalstīja arhitektu seminārā vienbalsīgi ieteikto risinājumu koncertzālei – būvēt to uz AB dambja, veidojot kultūras objektu grupu Daugavas kreisajā krastā jaunās Nacionālās bibliotēkas ēkas tuvumā.

Izstrādājot Rīgas koncertzāles projektu, arhitektu biroja Sīlis, Zābers un Kļava speciālisti ņēmuši vērā vairākus būtiskus nosacījumus – koncertzāles tuvākās apkārtnes paredzamo straujo attīstību un intensīvo apbūvi, Pārdaugavas perspektīvo transporta plūsmas risinājumu, AB dambja atrašanos vispārskatāmākajā un ainaviski nozīmīgākajā vietā starp Vecrīgu un topošo Daugavas kreisā krasta panorāmu.

Raugoties no Vecrīgas puses, jaunā koncertzāle tās tumšās apdares dēļ vizuāli radīs savdabīgu kontrastu un pretstatu Nacionālās bibliotēkas ēkai, kas iecerēta gaiša, simboliski informāciju izstarojoša. Kamēr citviet pasaulē arhitekti mēdz tikai sekot savam domas lidojumam, radīt ēku, nerēķinoties ar pilsētbūvnieciskajiem aspektiem, tikmēr Rīgas koncertzāles gadījumā tas ir citādi - arhitekts Andis Sīlis teic, ka viņa filozofija ir bijusi principiāli cita: palīdzēt funkcijai iegūt tai piederīgu formu. Rezultātā jaunās ēkas veidols atbildīs tieši Rīgai, jo tai arī radīts.

2009. gadā Ministru kabinets lēma izbeigt koncertzāles projekta īstenošanu.