Līdz 15. martam aicina pieteikties dalībai Eiropas kultūras mantojuma dienās2017. gada Eiropas kultūras mantojuma dienas tiks veltītas vēsturisku notikumu vietām nolūkā apzināt un no jauna iepazīt tās vietas, kas saistītas nozīmīgiem notikumiem Latvijas teritorijas vēsturiskajā attīstībā un mūsu vēsturei nozīmīgu personību dzīvi un darbu.


Pateicoties Latvijas ģeogrāfiskajam novietojumam, tās teritorijā gadu tūkstošos un simtos risinājušies notikumi, kas nozīmīgi ne tikai šīs zemes iedzīvotājiem, bet arī visai Baltijai un Eiropai. Nedaudz mazāk apzināta un pētīta tā materiālā kultūras mantojuma daļa, kas glabā dažādu vēsturisku notikumu un ievērojamu personu darbības liecības. Pašlaik valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā ir 109 vēstures pieminekļi un 32 vēsturisku notikumu vietas, pārsvarā ievērojamu personu dzīves, darba un apbedījuma vietas kā arī vēsturiskiem notikumiem veltīti pieminekļi. Iespējams, tas saistīts ar to, ka īpaši totalitārajos režīmos, kas ietekmēja arī mūsu zemi, vēsture bieži vien izmantota propagandas mērķiem, radot politizētu un izkropļotu vēstures interpretāciju un izraisot zināmu skepsi par vēstures iespējamo objektivitāti.


Eiropas kultūras mantojuma dienu pasākumi Latvijā norisināsies no 9.-10. septembrim. Pieteikuma forma un kritēriji pasākuma pieteikšanai dalībai pieejami Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas mājaslapā http://mantojums.lvsadaļā Eiropas kultūras mantojuma dienas. Aprīļapirmajā pusē līdz ar Eiropas kultūras mantojuma dienu dalībnieku izziņošanu, tiks izsludināts arī vēsturisku notikumu vietām veltīts bērnu zīmējumu konkurss.


Eiropas kultūras mantojuma dienu mērķis ir tuvināt cilvēkus kultūras mantojumam, vairojot izpratni par pieminekļu aizsardzību – aizsargājamo pieminekļu dažādību, vērtību apzināšanu, saglabāšanu, kā arī kultūras mantojumu kā resursu ilgtspējīgai attīstībai. Tās aizsākušās 1984. gadā Francijā kā atvērto durvju dienas vēstures pieminekļos un kopš 1999. gada kļuvušas par kopīgu Eiropas Padomes un Eiropas Komisijas iniciatīvu, kurā piedalās 50 valstis, kas ir pievienojušās Eiropas Kultūras Konvencijai.


2016. gadā Eiropas kultūras mantojuma dienas bija veltītas kultūrvēsturiskajai ainavai. To ietvaros notikapasākumi 56 vietās visā Latvijā– talkas, semināri, lekcijas, ekskursijas, radošās darbnīcas, izstādes, koncerti.Sadarbībā ar Turaidas muzejrezervātu un Francijas institūtu Latvijā sarīkots seminārs “Kultūrvēsturiskā ainava Latvijā” un izstrādāta semināra rezolūcija, kas piedāvā pamatnostādnes kultūrainavas kvalitātes nodrošināšanai.


Eiropas kultūras matojuma dienasLatvijā notiek ar Valsts kultūrkapitāla fonda finansiālu atbalstu.Papildu informācija:
Alma Kaurāte-Java
Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas
Kultūras mantojuma politikas daļas speciāliste
67326602, alma.kaurate-javae simbolsmantojums.lvP O T C P S Sv
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Aptauja

Kurā jomā, jūsuprāt, radošās industrijas sniedz visnozīmīgāko ieguldījumu?

Uz augšu