Pamatizvelne > Eiropas Savienība > Rīga – Eiropas kultūras galvaspilsēta 2014

Rīga – Eiropas kultūras galvaspilsēta 2014

Atbalsta valstiski nozīmīgu pasākumu rīkošanu Rīgas – Eiropas Kultūras galvaspilsēta 2014 ietvaros


Ministru kabinets pamatā akceptējis 39 valstiski nozīmīgu pasākumu rīkošanu saistībā ar Rīgas – Eiropas Kultūras galvaspilsētas (EKG) norisēm. Paredzēts, ka valsts finansējums EKG pasākumiem varētu veidot 5,98 miljonu latu, kas veidotu 35% no kopējā Rīgas kā EKG budžeta. Konkrētais līdzfinansējuma apmērs tiks apstiprināts laikā, kad valdība skatīs nākamā gada valsts budžetu.

„Valsts finansējums novirzīsim valstiski nozīmīgu kultūras projektu finansēšanai, piemēram, jaunu latviešu oriģināloperu iestudēšanai, izstāžu cikliem, konferencēm un filmu skatēm. Tā bagātinās kultūras galvaspilsētas pasākumu programmu ar pasaules līmeņa Latvijas mākslinieku piedalīšanos, kuri nes Latvijas vārdu pasaulē,” ir pārliecināta kultūras ministre Sarmīte Ēlerte.

Galvaspilsētas iedzīvotājiem un viesiem tiks piedāvāti divu operu pirmatskaņojumi – Artura Maskata opera Valentīna un Kristapa Pētersona opera ŠAHS par pasaules čempionu šahā, rīdzinieku Mihailu Tālu. Tāpat 2014. gadā Rīgā notiks multimediāls Riharda Vāgnera operas uzvedums Rienzi, uz Rīgu izstādei „Grāmata 1514 – 2014 tiks atvestas daudzas unikālas grāmatas, kas izdotas pēdējo 500 gadu laikā, un nekad nav tikušas izstādītas Rīgā. Savukārt jau nākamgad vairāk nekā 50 Rīgas apkaimēs tiks dibinātas filmu darbnīcas vietējiem jauniešiem, kuri divu gadu laikā ar Latvijas un Eiropas kino profesionāļu palīdzību apgūs iemaņas filmu uzņemšanā, izstrādās ideju un uzņems filmu par savu apkaimi, lai tās demonstrētu 2014. gadā vienotā programmā ar agrāko gadu filmām par Rīgu. Daudzi pasākumi būs veltīti simtgadei kopš 1. Pasaules kara, piemēram, izstāde Arsenālā.

Finansējums paredzēts arī režisora Alvja Hermaņa Eiropas teātros iestudēto izrāžu skatei Latvijā, pasaulslavenās latviešu mākslinieces Vijas Celmiņas un Latvijā dzimušā slavenā amerikāņu mākslinieka Marka Rotko izstādēm, kuri būs iekļauti arī Eiropas Savienības prezidentūras kultūras programmā 2015. gadā. Atsevišķi valsts institūciju projekti veiks arī Rīgas kā kultūras galvaspilsētas popularizēšanu, piemēram, orķestra Kremerata Baltica un VAK „Latvija” koncertturnejas „Dzintara ceļš” Eiropā 2012. un 2013.gados.

Kopumā kultūras projektu finansēšanai novirzīs 4,15 miljonus latu, savukārt 1,57 miljonus latu finansējums paredzēts „Rīga 2014” noslēguma pasākuma Eiropas Kino balvas (European Film Award) un Pasaules koru olimpiādes finansēšanai. Saskaņā ar rīkojumu, 2012. gadā finansējums valsts pasākumiem veidos 422 000 latu, 2013. gadā – 1,7 miljonus latu, bet 2014. gadā 3,85 miljonus latu. Finansējums pasākumiem jāparedz Kultūras, Veselības, kā arī Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai.

Projekta Rīga 2014 kopējās izmaksas veido 17,13 milj. latu. Rīga 2014 īstenošanai plānots piesaistīt dažādus finanšu avotus – Rīgas pašvaldības un citu pašvaldību budžets, ES fondi (īpaši Eiropas Reģionālās attīstības fonds un Eiropas Sociālais fonds), ES atbalsta programma „Kultūra”, sponsoru finansējums. Somija šogad Turku kā EKG pasākumiem atvēlējusi aptuveni 12,6 miljonus latu valsts finansējuma, bet Igaunija Tallinas kā EKG pasākumu rīkošanā iesaistījusies ar 11,6 miljoniem latu.

Finansējuma pamatojums

Valsts līdzdalības programma projekta „Rīga 2014. gada Eiropas kultūras galvaspilsēta”” īstenošanai

Eiropas kultūras galvaspilsēta

Eiropas kultūras galvaspilsētas (sākotnēji – Eiropas kultūras pilsētas)  tituls ir izveidots, lai veicinātu Eiropas tautu tuvināšanos. Šo iniciatīvu uzsāka Eiropas Savienības Padome 1985. gadā pēc Melinas Merkuri (Melina Mercouri) ierosmes. Par pirmo Eiropas kultūras pilsētu tika noteikta Atēnas.

Eiropas Savienības iniciatīvas par Eiropas kultūras galvaspilsētu galvenais mērķis ir uzsvērt Eiropas kultūru bagātību, daudzveidību un to kopīgās iezīmes, kā arī veicināt labāku savstarpēju sapratni Eiropas pilsoņu vidū.

Eiropas kultūras galvaspilsētu līdzšinējā darbība liecina, ka tiek sasniegti daudz plašāki mērķi – tiek veicināta pilsētu un valstu atpazīstamība, labvēlīgi ietekmēta kultūras un tūrisma attīstība, tiek popularizēta kultūra ārpus attiecīgās pilsētas un valsts robežām, kā arī veicināta mākslinieku un kultūras organizāciju sadarbība un mobilitāte. Tāpat, pozitīvu ieguldījumu saņem arī uzņēmējdarbība un pilsētu infrastruktūra, tiek uzlabota valsts un privātā sektora sadarbība.

2014.gadā par Eiropas kultūras galvaspilsētām tiks izvirzīta viena Latvijas un viena Zviedrijas pilsēta. Pēc atlases konkursa pirmās kārtas Latvijā izvirzītās kandidātpilsētas bija Cēsis, Rīga un Liepāja, Zviedrijā – Lunda un Umea. Savukārt gala atlasē par kandidātpilsētām tika izvirzītas Rīga un Umea.

2011.gadā Eiropas kultūras galvaspilsētas bija Turku (Somija) un Tallina (Igaunija),
2012.gadā – Gimaraiša (Portugāle) un Maribora (Slovēnija),
2013.gadā – Marseļa (Francija) un Košice (Slovākija).
2014.gadā – Rīga (Latvija) un Umea  (Zviedrija).
Vairāk informācijas par Eiropas kultūras galvaspilsētu - šeit.

Atlases konkurss Latvijā

Atlases konkurss Latvijā tika organizēts saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Lēmumu Nr.1622/2006/EK (2006.gada 24.oktobris) ar ko noteikta Kopienas rīcība  pasākumam „Eiropas Kultūras galvaspilsēta no 2005. līdz 2019.gadam” un  saskaņā ar Ministru kabineta 2007.gada 4.decembra noteikumiem Nr.835 „Eiropas kultūras galvaspilsētas atlases konkursa nolikums”.

2008. gada 20. februārī Kultūras ministrijā notika informatīvs seminārs, kurā skaidroja jautājumus, kas saistīti ar konkursu un pieteikuma iesniegšanu. Seminārā piedalījās arī Eiropas Komisijas pārstāvis, kas detalizētāk varēja izskaidrot konkursa būtību un dalīties pieredzē. 

Kandidātpilsētas savus pieteikumus varēja iesniegt līdz 2008.gada 7.novembrim, un tos vērtēja neatkarīga  žūrija, kuras sastāvā bija septiņi Eiropas Savienības institūciju pārstāvji un seši Latvijas pārstāvji, kuriem ir nozīmīga pieredze un kompetence kultūras jomā, kā arī Eiropas kultūras galvaspilsētu konkursu vai pasākumu organizēšanā.

2008. gada 16.decembrī notika konkursa pirmā kārta – priekšatlase, kurā piedalījās Cēsu pilsētas dome, Jūrmalas pilsētas dome, Liepājas pilsētas dome un Rīgas dome.  Otrajai kārtai - gala atlasei, žūrija izvirzīja Cēsu pilsētas domes, Liepājas pilsētas domes un Rīgas domes iesniegtos projektus.

Saskaņā ar Eiropas kultūras galvaspilsētas konkursa darba kārtības nolikumu, vērtēšanas komisijas pārstāvji otrajā kārtā izvirzītās pilsētas apmeklēja  no 2009. gada 26. līdz 28.augustam.

Otrajā kārtā izvirzīto projektu prezentācijas vērtēšanas komisijā notika 2009. gada 14. un 15.septembrī. Rīga tika izvirzīta par Latvijas kandidātpilsētu, kas 2014.gadā varētu ieņemt Eiropas kultūras galvaspilsētas statusu. Eiropas Padome 2010. gada 10. maijā pieņēma lēmumu apstiprināt Rīgu kā Eiropas Kultūras galvaspilsētu 2014. gadā.

Vērtēšanas komisijas ziņojumi

Konkursa "Eiropas Kultūras galvaspilsēta 2014" vērtēšanas komisijas pirmsatlases kārtas ziņojums latviešu valodā

Konkursa "Eiropas Kultūras galvaspilsēta 2014" vērtēšanas komisijas pirmsatlases kārtas ziņojums angļu valodā

Konkursa „Eiropas kultūras galvaspilsēta 2014” vērtēšanas komisijas gala atlases ziņojums latviešu valodā

Konkursa „Eiropas kultūras galvaspilsēta 2014” vērtēšanas komisijas gala atlases ziņojums angļu valodā

Informatīvi materiāli

Eiropas Parlamenta un Padomes Lēmums Nr.1622/2006/EK (2006.gada 24.oktobris), ar ko nosaka Kopienas rīcību pasākumam “Eiropas Kultūras galvaspilsēta” no 2007. līdz 2019.gadam.

Ministru kabineta 2007. gada 4. decembra noteikumi nr. 835 ( pielikums ) par Eiropas kultūras galvaspilsētas atlases konkursu.

Eiropas Komisijas sagatavota rokasgrāmata Eiropas kultūras galvaspilsētas titula kandidātpilsētām.

Pētījums par pieredzi Eiropas kultūras pilsētu un galvaspilsētu norisē
.

Kontakti
Kultūras ministrijā
Iluta Treija

KM Kultūrpolitikas departaments
Nozaru politikas nodaļas v.i. 
e-pasts: Iluta.Treijae simbolskm.gov.lv

Nodibinājumā "Rīga 2014":
Diāna Čivle
Vadītāja
e-pasts: Diana.Civlee simbolsriga2014.org


Eiropas Komisijā:
Jacqueline Pacaud
European Capitals of Culture
European Commission - Directorate General for Education and Culture
Directorate C Unit C2
telefons: +32-2-298.46.44
fakss: +32-2-296.69.74
e-pasts: Jacqueline.PACAUDe simbolsec.europa.eu

Plašāku informāciju par Rīgas kultūras galvaspilsētas pasākumiem meklējiet nodibinājuma „Rīga 2014” mājas lapā!

Uz augšu